Kenetli Çatı Nedir?

Günümüzde çatı sistemlerinde kullanılan trapezler konstrüksiyon üzerine  delik açılmadan kenet sistemi ile sabitleştirildiği için bu sistemin adı kenet çatı sistemidir. 

Trapezler yüzeyleri delinmeden monte edildikten sonra  bir robot ile kimyasal birleştirme işlemine tabi tutulurlar. Bu işlem trapezler arasında kalan boşlukların kapanmasını sağlayarak sızdırmazlık özelliği kazandırır. 

Geçmişte vidalar yardımı ile delinerek sabitlenen trapezler, deliklere sürülen silikon ve macun  gibi kimyasalların belirli bir süre sonra kuruyup dökülmesi ile sızdırmazlık özelliğini yitirmekte ve yağış aldığında da su geçirmektedir. 

Kenetli çatı sistemi ile kurulan çatılar sızdırmazlık sağlaması  ve ekstra işçilik gerektirmediğinden   tercih edilen çatı sistemi olmuştur.

Kenetli çatı sistemi;  trapez kenet ve düz kenet olarak iki farklı yöntemle  geniş açıklıkları bulunan çatılar ile dairesel kesitli çatılarda sorunsuz bir şekilde  kolayca uygulanabilmektedir. 


Trapezler altında bulunan klipsler ile çatıya sabitlenip robot ile birleştirildikten sonra su izolasyonu testine tabi tutulurlar. Su izolasyonu testinde çatının eğiminin başladığı yerden aşağı doğru su bırakılır. 

Su eğim boyunca akar ve mahya ya ulaşıp buradan da saçağa ulaşır. Trapez birleşim noktalarında su sızdırmadığından kenet çatı başarı ile yerine monte edilmiş olur.

Düz kenetli çatı sistemi, trapez kenetli çatı sistemine göre daha az yük taşıma kapasitesine sahip olduğu için geniş açıklıklı çatılarda trapez kenet sistemi tercih edilmelidir. 

Trapez kenetli çatı sistemleri bu özellikleri sayesinde aşık aralarında kolaylıkla uygulanmakta ve aşık araları için ihtiyaç duyulan profil maliyetinden sizleri kurtardığı gibi sac kalınlıklarının artırılması, z profillerin artırılması mecburiyetlerini de ortadan kaldırarak düz kenet çatı sistemine göre çok daha düşük maliyetlere yapılabilmektedir.

Kenetli çatı sistemi sizlere şu avantajları sunar:

1 )  Robot ile birleştirildiği için sizlere estetik ve şık bir çatı yüzeyi sunar.

2 ) Tonozlu çatılarda  saçaktan saçağa kadar  tek parça uygulanır.

3 ) Robot teknoloji ile birleştirildiği için işçilik hatası oluşmaz.

4 ) İki katman halinde çatı sistemi oluşturulabilir ve bu sistem ile akustik özelliği kazandırılabilir. İki katman arasına taş yünü konularak ısı yalıtımı da sağlanmış olur.

5 ) Minimum % 1.5 eğimli çatılarda su izolasyonu sağlıklı bir şekilde sağlanır.