Fabrikalarda Çelik Konstrüksiyonun Önemi

Günümüzde gelişen teknoloji ile birlikte yapı inşaat sektörü de gelişme göstermiş ve binaların hafif malzemeler ile donatılması öncelik olarak kabul edilmiştir. Bu durum fabrika inşaatlarında öncelik durumuna gelmiştir. 

Geçmişte betonarme binalar inşa edilip fabrika olarak kullanılırken günümüzde bu durum tamamen değişmiş olup betonarme çatılar yerine çok daha hafif malzemelerden oluşan ve uzun ömürlü olması ile avantaj sağlayan çelik konstrüksiyon çatı sistemleri kullanılmaya başlamıştır. 

Betonarme çatılara göre  çok hafif olan çelik çatı sistemleri konstrüksiyon olarak birleştirildiği için her hangi bir felaket durumunda olduğu gibi çökmez ve can güvenliğinizi tehdit etmez. 

Ayrıca ısı farklılıklarından etkilenmediği içinde dayanım süresi çok uzun olmakla birlikte çeliğin özelliğini kaybetmesine de neden olmaz.

Fabrikalarda yüzlerce kişinin çalıştığını ve  pahalı makinelerin kullanıldığını düşündüğümüzde olası bir çatı çökmesi durumunda oluşabilecek maddi ve manevi zararın miktarı çok fazla olacaktır. Çelik konstrüksiyon çatı sistemlerinde bu durum söz konusu olmayacağı için  ve maliyeti diğer çatı sistemlerine göre daha uygun olduğu için fabrikalarda  tercih edilmektedir.

Fabrikalar geniş kapalı alanlar olduğu için uygulanacak diğer çatı sistemlerinin tamamlanması için geçen süre ve gerekli bütçe çok fazladır. Ancak çelik çatı sistemleri dışarıda çok kısa sürede imal edilip yine çok kısa sürelerde monte edilebilmesi ve tasarımının kısa sürelerde yapılabilmesi diğer çatı sistemlerine göre avantaj sağlamaktadır.

Fabrikalarda uygulanmış olan çelik konstrüksiyon çatı sistemleri istenildiğinde yine konstrüksiyon çatı sistemleri şeklinde uzatılabilir, fabrika boyutlarına göre şekillendirilebilir veya küçültülebilir. Bütün bu işlemler çok minimal bütçeler ile hayata geçirilebilirken diğer çatı sistemlerinde bu durum söz konusu olmamaktadır. 

Ayrıca birleşim noktalarının sızdırmaz olması geniş alanlarda uygulanan çatı sisteminin su izolasyon görevi görmesi nedeniyle her ünitede pahalı elektronik makinelerin bulunduğu fabrikalarda  hayati önem taşır. Çelik çatı sistemlerinde sızdırmazlık özelliği olması hem makinelerin korunmasını sağlar hem de  çatının ömrünün daha uzun olmasını sağlar.  

Bu özellikler göz önünde bulundurulduğunda düşük maliyetlere çatı örtüsüne sahip olmak ve  fabrika içinde yer alan makineler ile çalışanların güvenliğini sağlamak adına en güvenilir tercih çelik çatı sistemleri olmaktadır